kajaki

w borsku

Rzeka WDA

Wda (inaczej Czarna Woda) – rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ Wisły. Rzeka ma 198 km. Płynie przez dwa województwa: pomorskie i kujawsko pomorskie. Ma początek na Równinie Charzykowskiej gdzie wypływa z jeziora Krążno w pobliżu wsi Osława-Dąbrowa koło Bytowa. Przepływa przez tzw. kaszubską wielką wodę jeziora Wdzydze, Gołuń, Radolne, Słupinko i Jelenie). Następnie płynie przez Bory Tucholskie. Uchodzi do Wisły w okolicach Świecia.

Jest rzeką nizinną o spokojnym charakterze, ale – jak z żywą istotą bywa – miewa chwile wzburzonego nastroju. Bystro wtedy płynie przed siebie, do większej uwagi kajakarza zmuszając. Tak dzieje się za Loryńcem, w Starej Rzece i na kilku innych odcinkach. Mimo to Wda mogą spływać nawet początkujący kajakarze. Doskonale nadaje się do spływów rodzinnych.

Na Wdzie znajduje się 5 elektrowni wodnych: w Wojtalu, we Wdeckim Młynie, w ŻurzeGródku ,Kozłowie oraz Świecie Przechowo.

Ponad 30% długości Wdy leży na obszarach objętych ochroną przyrody. Są to tereny parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody:
Wdzydzki Park Krajobrazowy
Rezerwat przyrody Kręgi Kamienne w Odrach
Rezerwat przyrody Krzywe Koło w Pętli Wdy

#RzekaWdaBorsk